Nákupní košík
0
 

M-AUDIO CTRL 49 - bohatě vybavený studiový ovladač

 
M-AUDIO CTRL 49
 
 
M-AUDIO CTRL 49
 
M-AUDIO CTRL 49
 
(s DPH)

10 490 Kč

POŠTOVNÉ ZDARMA

Záruka:

3 roky
   
   
Pojištění
Bez pojištění
Pojištění na 1 rok + 990 Kč
Pojištění na 2 roky + 1 590 Kč

Více informací:
volejte zdarma 800 888 448

 

M-Audio CTRL49 je prvotřídní klávesový kontrolér, který kombinuje tvůrčí sílu VST nástrojů, FX pluginů, DAW faderů a transportních tlačítek a fyzického rozhraní, kde máte doslova vše „po ruce“. CTRL49 má detailní barevný displej a robustní ovladače, které lze velmi snadno přiřazovat k funkcím VST pomocí automatického mapování a aplikaci Virtual Instrument Player (VIP). Úzká integrace mezi hardwarem a softwarem umožňuje okamžitý 1:1 přístup ke všem ovládacím prvkům daného pluginu, stejně jako k  DAW funkcím typů level, solo, mute, record, select a také transportním funkcím. A to vše bez nutnosti sáhnout na počítač.
 
CTRL49 a VIP software také spolupracují při třídění a manipulaci s knihovnou VST nástrojů a FX pluginů. Integrovaný prohlížeč umožňuje snadné filtrování, výběr a náhled jednotlivých nástrojů dle jejich specifických atributů. Můžete také vrstvit až 8 různých VST nástrojů a vytvářet tak zcela nové zvukové kompozice. Také si můžete vytvořit seznam nastavení, který poskytne rychlý přístup k oblíbeným nástrojům pro živé vystoupení nebo práci ve studiu.
 
Nejdůležitější věcí je ale to, že CTRL49 kombinuje zcela novou zakázkovou klaviaturu a hardwarové ovladače spolu s přelomovými softwarovými funkcemi a posouvá tak virtuální hudební pracovní prostředí na vyšší úroveň. CTRL49 umožňuje soustředit se na to, co je skutečně důležité – tvořit hudbu. Je to prostě kontrolér, na který jste čekali.
 
Je nejlepším kontrolérem s polovyváženými synth klávesami. Díky jeho průlomovým vlastnostem se jedná o produkt, který jednak vyčnívá mezi konkurencí, ale hlavně jej velmi ocení klávesáci a hudebníci po celém světě. Umožňuje totiž snadnější mapování a intuitivnější a jednodušší ovládání.

 

Výhodou jsou TAHOVÉ OVLADAČE a barevný display!!!

Další info na stránkách výrobce viz záložka výrobce

 

Specifikace:

 • velký barevný displej s vysokým rozlišením a samostatnými tlačítky
 • zobrazení parametrů plugin 1:1 v reálném čase
 • aplikace Virtual Instrument Player – načítání a ovládání jakýchkoli VST pluginů
 • zakázková klaviatura s polovyváženými klávesami s aftertouchem
 • 9 faderů, 8 tlačítek a 8 knobů
 • 8 podsvětlených (RGB) padů citlivých na rychlost úhozu i tlak
 • samostatná funkční tlačítka – transportní, oktávy, banky
 • tlačítka pro roll mode, time division, pattern arpeggiator a tap tempo
 • vstup pro expression a footswitch pedál; 5-pin MIDI in/out

 

Skvělé softwary zdarma:

Ableton Live Lite, AIR Creative FX Collection, AIR Vacuum Pro, AIR Loom, AIR Hybrid 3, AIR Xpand!2, AIR Velvet, AIR Transfuser a SONiVOX Eighty Eight Ensemble
 
Specifikace:

 • rozměry: 81,4 x 31,4 x 10,4 cm
 • hmotnost: 6 kg
USB/MIDI řídící klaviatura s pokročilými funkcemi.

V nabídce osvědčeného výrobce M-Audio najdeme za posledních několik let mnoho variací na téma řídící klaviatura pro produkční studio. Novinka s názvem CTRL49 přichází však s možnostmi, které jsou díky spolupráci s přibaleným programovým vybavením v dané kategorii klaviatur velmi lákavou přidanou hodnotou.

Popis vrchního panelu
M-Audio CTRL49 je kompaktní MIDI/USB řídící klaviaturou pro spolupráci s počítači a/nebo MIDI zařízeními. Je nabízena v elegantní černé barvě, která působí už na první pohled profesionálně – osobně nejsem příznivcem všech těch bílých, šedých nebo stříbrných řídících klaviatur za poslední roky. Mám na mysli koncertní provoz, kde je nutné dbát na estetiku a také určitou nenápadnost na jedné straně a praktičnost na straně druhé.

CTRL49 je velmi robustním zařízením – ač je šasi celoplastové, vrchní panel je vyztužen plechovým krytem. Zleva najdeme na vrchním panelu vše potřebné (zleva): dvojici známých koleček Pitch a Modulation, tlačítka oktávové transpozice, dále pak sekci faderů a tlačítek pro ovládání DAW. K dispozici je celkem devět tahových potenciometrů

Tlačítka pod fadery lze přepínat do různých režimů, mezi ty nečastěji používané patří Solo/Mute, Rec Ready (volba záznamu na stopě) a výběr stopy (Select). Sekci devíti potenciometrů lze uplatnit ve spolupráci s mixem v DAW. Konkrétní test proběhl v kombinaci s Avid Pro Tools 11 a po úvodním nezbytném nastavení přímo v aplikaci do režimu HUI, proběhlo vše hladce a klaviatura se hned "chytla". Fadery lze stěhovat po virtuálním mixážním stole DAW pomocí přepínání bank a tak obsáhne osm faderů a jeden master prakticky libovolně rozsáhlý projekt.

Následuje centrální sekce s barevným displejem, křížovými tlačítky pro pohyb po něm, centrální enkodér pro změnu hodnoty vybraného parametru a několik režimových tlačítek. Pravá část je vyhrazena ovládání transportu DAW, arpeggiatoru a především sekci osmi otočných enkodérů, osmi tlačítek Time Division pro pady a osm rychlostně a tlakově citlivých padů s RGB podsvícením. Všechna tlačítka a pady jsou podvětleny, což velmi usnadňuje ovládání CTRL49 ve tmě na koncertním pódiu. Také kolečka Pitch a Modulation oplývají podobným světelným zvýrazněním.

Připojení
Všechny připojovací body klaviatury CTRL49 nalezneme na zadním panelu. Jsou zde konektory pro USB propojení k počítači, MIDI In a Out, zdířky dvou pedálů – kontinuálního a spínače. Dále je zde konektor pro připojení síťového napáječe, který najdeme v balení a bez něj se CTRL49 neobejde. Vzhledem k příkonu klaviatury díky pokročilým funkcím a všem světelným efektům i barevnému LCD je přídavné napájení nezbytné a USB to samo nezvládne.


Klaviatura
M-Audio CTRL49 nabízí klaviaturu o rozsahu čtyř oktáv (49 kláves) s rychlostní citlivostí a funkcí aftertouch. Profil kláves připomíná klavír, podobně jako u předchůdce CODE 61, ale jedná se jen o tvarovou příbuznost – klaviatura je pouze lehce vyvážená, nikoli kladívková. Nicméně v dané kategorii působí velmi solidním dojmem a je příjemně hratelná. Diskutabilní je rozsah klaviatury – čtyři oktávy opravdu nejsou mnoho, ale je to zřejmě daň za celkové rozměry a kompaktnost. Od CTRL49 asi nikdo nebude očekávat, že nahradí například stage piano, ale je překvapivé, že (alespoň prozatím) nenabízí výrobce také pětioktávovou variantu.

Pady
Padům lze přiřadit různé funkce, nejčastěji povely Note On/Off pro spouštění bicích nástrojů, ale může to být libovolný MIDI kontrolér. Pro spouštění rytmizovaných sekvencí a jejich úpravu poslouží režim Roll, který v kombinaci s Time Division tlačítky mění relativní rychlost breaků. Oproti CODE 61 má CTRL49 pady umístěné opět vpravo, jak to započalo u modelů řady Axiom, a navíc přibyla tlaková citlivost, což je skvělým vylepšením.

Fadery a tlačítka
Tahové potenciometry a tlačítka slouží pro řízení MIDI kontrolérů pro VST nástroje, nebo v režimu Mackie Control/HUI pro ovládání mixu DAW. Výborné je, že tahové potenciometry (fadery) doznaly oproti modelu CODE 61 změnu v délce dráhy a to na dvounásobek.

VIP 2.0
Zásadní změnou, a řekl bych pro CTRL49 klíčovou, je novinka v podobě integrace ovládání virtuálních nástrojů v grafické podobě přímo z vrchního panelu, bez nutnosti sledování změn a kontroly v počítači. Srdcem systému je aplikace Virtual Instrument Player, což není nic jiného, než sofistikované hostitelské prostředí pro chod softwarových nástrojů. Může fungovat jak ve stand-alone, tak plug-in režimu a to ve všech běžných standardech (AAX, AU a VST). Samotná aplikace VIP, která není vyvíjena přímo firmou M-Audio, není ničím novým – podobnou integraci nabízí například i řídící klaviatury Akai řady Advanced.

Ve stand-alone režimu se stane CTRL49 v kombinaci s počítačem a zvukovou kartou výkonnou pracovní stanicí a syntezátorem pro živé hraní. VIP aplikace připomíná trochu platformu Native Instruments KORE či Main Stage od Applu. Pro každý program lze zkombinovat až osm různých VST nástrojů a ty využít ve splitu či vrstvení na sebe. Nechybí možnost vytváření tzv. Setlistů pro řazení konkrétních programů za sebe pro živé hraní. Na tom by nebylo nic tak neobvyklého, ale to, co činí CTRL49 výjimečným, je možnost zobrazování hodnot měněných parametrů, názvů programů, řízení vzájemných poměrů vrstev atd. přímo z panelu CTRL49. Slouží pro to barevný LCD display s velikostí úhlopříčky 4,3 palce.

V režimu zásuvného modulu se chová VIP 2.0 obdobně, jen je možno nasadit více instancí najednou, třeba pro každou stopu DAW projektu. Při nahrávání či přehrávání s předehraným základem lze prakticky dosáhnout na libovolný parametr v reálném čase, a to jak na ty ryze nástrojové, tak ty, které se týkají přímo DAW. Opět je vše pohodlně sledovatelné a ovládatelné z LCD. Počítač tedy může být na pódiu někde stranou a CTRL49 vše dokáže obsloužit na dálku.


Arpeggiator
Nástroj CTRL49 je vybaven také hardwarovým arpegiatorem. V základu nabízí přes sto různých patternů. Nechybí základní typy s akordickými rozklady nahoru/dolu, náhodně atd. Kromě toho jsou zde i různé rytmické sekvence, které lze transponovat a dalšími způsoby upravovat. Hlavní tempo může být synchronizováno s DAW aplikací, ale CTRL49 může být i sám zdrojem MIDI hodin. Hodnota tempa v BPM se zadává buď číselně, nebo vyťukáním na tlačítko Tap Tempo.

Praxe a závěr
Ke klaviatuře dostane uživatel spoustu softwarové výbavy navíc: kromě zásadní aplikace VIP je to Ableton Live Lite a několik virtuálních nástrojů z dílen AIR – najdeme zde známý Xpand!2, Velvet, Hybrid 3 a spoustu dalších. Instalovaná zvuková knihovna obsahuje téměř 20 GB dat samplů.

Celkově lze říci, že M-Audio v řídící klaviatuře CTRL49 opět posunulo hranici možností integrace virtuálních nástrojů do prostředí jejich hardwarového řízení o krok dále. Klaviatura sama o sobě je velmi dobře zpracována a kvalitou konstrukce slibuje velkou odolnost i při náročném koncertním provozu. Vzhledem k pokročilým funkcím bych si dokázal představit i variantu CTRL61, ale i té se možná dočkáme. Integrace grafického zobrazování parametrů virtuálních nástrojů přímo do klaviatury je skvělá a funguje s většinou v současné době dostupných nástrojů, pochopitelně i jiných výrobců.

MgA. Ing. Ondřej Urban Ph.D.


Odkaz na stránky výrobce M-AUDIO.


Zobrazit všechny nabízené produkty výrobce M-AUDIONěco o výrobci:
Americká firma zabývající se výrobou zvukových karet a studiové techniky - mikrofonů, MIDI klávesnic, reproboxů ... Výborný poměr cena a výkon. Velice oblíbené produkty.

Zboží si můžete zdarma převzít na naši prodejně Ostrava-PorubaMožnosti zaslání balíku v celkové ceně do 3000 Kč (vyšší cena = poštovné zdarma) po České republice dopravcem:

 • Balík na adresu PPL dopravné je 80 Kč a případně dobírky doběrečné 20 Kč

 • Balík na adresu Česká pošta dopravné je 80 Kč a případně dobírky doběrečné 30 Kč

 • osobní odběr HeurékaPoint (Uloženka.cz) dopravné je 55 Kč a případně dobírky doběrečné 14 Kč

 • osobní odběr Zásilkovna (Zasílkovna.cz) dopravné je 49 Kč a případně dobírky doběrečné 16 Kč


Možnosti zaslání balíku v celkové ceně do 10000 Kč (vyšší cena = poštovné zdarma) na Slovensko dopravcem:


Zboží můžete zaplatit :