Nákupní košík
0
 

Rode NTR - aktívní páskový mikrofon se zakázkovým transformátorem, fantom P48

 
(s DPH)

18 390 Kč

K dispozici

Odešleme

dnes

POŠTOVNÉ ZDARMA

Záruka:

3 roky
   
   
Pojištění
Bez pojištění
Pojištění na 1 rok + 1 390 Kč
Pojištění na 2 roky + 2 190 Kč

Více informací:
volejte zdarma 800 888 448

 
RODE NTR je aktívní páskový mikrofon s vlastním transformátorem navrženým a vyrobeným firmou RODE.
 
Základní vlastnosti:
 
vysoce citlivý páskový element 1,8 mikronů
osmičková směrová charakteristika
vnitřní systém odpružení
transformátor vlastní vyroby
trvanlivá, matně černá povrchová úprava
zajišťovací transportní šroub pásku součástí dodávky
navrženo a vyrobeno v Austrálii
jeden volný náhradní pásek během záruční doby
deset let prodloužená záruka po on-line registraci
 
Již při prvním pohledu na NTR si uvědomíte, že je to velmi zvláštní, jedinečná a složitá směs umění a vědy.
NTR byl navržen tak, aby byl součástí nejlepších světových nahrávacích studií stejně tak, jako i těch domácích. Každý prvek NTR, od transformátoru až po pásek samotný, byl navržen a vyroben přímo v RODE v jejich sídle v Sydney. To vše s cílem vytvořit co nejlepší páskový mikrofon.
 
NTR je schopný přesne a bezprecedentně reprodukovat jemné detaily vyšších frekvencí, přičemž se zaměřuje i na frekvence, podání kterých je u jiných páskových mikrofonů všeobecně kritizováno. To otevírá další možné scénáře využití páskového mikrofonu a umožňuje zaznamenávat zvukové zdroje, které obvykle vyžadují více citlivý mikrofon.
 
Jeden z nejtenčích pásků
Pouze 1,8 mikronů - pásek NTR byl navržen tak, aby dosahoval co nejvyšší úroveň citlivosti v celém použitelném rozsahu frekvenční odezvy.
 
Zastřižen pomocí laseru
Většina výrobců páskových mikrofonů střihají pásek ručně, což vede k mikroskopickým otřepům podél okrajů, které se v průběhu času rozkládají. RODE používá k střihání pásku NTR vlastní laserovou techniku, což dává mnohem přesnější střih s hladkými hranami a tím zvyšuje jeho životnost.
 
Vnitřní systém odpružení
NTR má integrovaný systém odpružení, což je i efektivnější řešení nežli vnější odpružení, kterého aplikace při použití mikrofonu již není nutná.
 
Transportní šroub
Transportní šroub zajišťuje citlivý pásek a odpružený držák na místě, když se mikrofon nepoužívá.
 
Chemicky leptaný celokovový povrch
Velmi tuhá povrchová úprava podobná pletivu vykazuje extrémně nízkou hustotu, což má za následek větší akustickou transparentnost.
 
Unikátní design
Pásek je namontován výrazně dále od těla mikrofonu, což přináší větší akustickou transparentnost kolem pásku a minimalizuje rezonanci.
 
Vlastní transformátor
Společně s páskem mikrofonu nalezneme v těle vysoko výkonný a tichý nízko-impedanční transformátor. Tím je zajištěna maximální věrnost přenosu mezi páskem NTR a elektronikou.
 
Prvotřídní aktivní elektronika
Použita elektronika v kombinaci s transformátorem umožňuje používání NTR se širokou škálou předzesilovačů bez dodatečných požadavků na další zesílení, jak je tomu u mnoha jiných páskových mikrofonů.
Pro časopis PiXEL a portál Audiozone napsal Aleš Dvořák.
V tomto článku se vrátíme trochu do historie. Po několika řádcích však s překvapením zjistíme, že se vlastně nejedná o historii, ale naopak o zcela moderní současnost. Cílem našeho zájmu totiž bude páskový (ribbon) mikrofon RODE NTR, který v sobě nese pečeť historie, avšak v docela soudobém střihu.

Páskový mikrofon RODE NTRPáskové mikrofony, jejichž rozvoj možno zaznamenat zhruba ve dvacátých letech 20. století, stály před časem ve zvukařském arzenálu zcela na vedlejší koleji. Důvodem byly zejména jejich nevýhody dané původním konstrukčním řešením, které je ovšem vždy dobově podmíněno a je zároveň determinováno rozvojem techniky, materiálů a technologie. Hlavními nevýhodami, pro něž se páskové mikrofony dostaly na okraj zájmu, byly zejména nízká citlivost a z ní vyplývající náchylnost k přenosu rušivých signálů (zejména při větší délce signálového kabelu), konstrukce choulostivá na okolní prostředí i zacházení a v jistém smyslu (pro nekreativní uživatele) i osmičková směrová charakteristika vyplývající přímo z konstrukce páskového mikrofonu. K těmto nevýhodám lze připočítat i ne právě brilantní zvukové podání. Ukážeme si však, že právě tato okolnost může být zbraní vpravdě dvojsečnou.

V současné době zažíváme renesanci páskových mikrofonů a mnoho výrobců spěchá zařadit páskový mikrofon do svého výrobního programu. Učinila tak i dnes již renomovaná australská firma RODE. Na její výrobek - páskový mikrofon NTR se blíže podíváme. Bude nás zajímat mimo jiné to, zda použití moderních páskových mikrofonů má opodstatnění, nebo zda opravdu jde o módní trend. Náznaky módnosti můžeme vidět například v rozhovorech s hudebními producenty, kdy se z odborných nebo častěji slavných úst dovídáme, že si ten či onen producent nebo slavný zvukař život bez páskového mikrofonu nedovede představit. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Hned na začátku se s čtenářem musím domluvit na základní věci: Tento článek nemá být a nebude poučením o konstrukci páskových mikrofonů ani výčtem jejich vlastností, pro něž se dostaly opět do centra pozornosti. Na toto téma bylo mnoho napsáno, nezbývá mi tedy, než doporučit zájemcům podrobnější studium. Prozradím pouze to, že během testování tohoto mikrofonu se všechny charakteristické vlastnosti plně projevily. Nutno dodat, že v dobrém.

Vzhled a provedení

Páskový mikrofon RODE NTR přichází velmi krásně zabalen, byť v obalu pouze papírovém. Obávám se, jak dlouho takový obal vydrží v provozních podmínkách. Přiznám se však, že dojem z tohoto obalu je zcela netechnický - připomíná vkusně adjustovanou láhev starého koňaku. Uvnitř obalu najdeme nejen samotný mikrofon v měkkém lůžku - jak se sluší a patří, ale i postranní etui s příslušenstvím, která zahrnuje sametový provozní ochranný obal, stručné technické informace a jednoduchý držák, který však nepůsobí lacině. Není odpružen, což majitel přestane vnímat jako nedostatek ve chvíli, kdy si přes síťku prohlédne odpružené zavěšení vlastního elektroakustického měniče (ve světě páskových mikrofonů se mu říká motor). Tento dodávaný mikrofonní držák i po krátkých zkušenostech pokládám za zcela vyhovující.

Samotný mikrofon působí impozantním dojmem a vzbuzuje respekt. Jeho designové řešení je sice trochu historizující, ale tak, že zároveň jednoznačně odkazuje k modernímu pojetí. To se designérům skutečně podařilo. Překvapí hmotnost přes jeden kilogram. Hlavní podíl na tom má dolní část mikrofonu, jakási základna, která v sobě ukrývá aktivní elektroniku - transformátor a předzesilovač. O ní ještě bude řeč, na tomto místě postačí konstatatování, že právě elektronika posouvá RODE NTR velmi daleko od původních konstrukcí páskových mikrofonů. Nelze tedy v žádném případě hovořit o vintage produktu, ale o výrobku zcela pokrokovém. Vždyť například samotný pásek, tedy hlavní součást elektroakustického měniče, je vyroben moderní laserovou technologií, což zaručuje vysokou přesnost a malý rozptyl důležitých parametrů (např. hmotnost pásku). Mikrofon RODE NTR využívá všechny specifické fyzikálně akustické vlastnosti páskových mikrofonů, v zacházení s ním a v jeho používání však není třeba kalkulovat s žádným větším omezením. Zvýšená míra obezřetnosti při zacházení však platí. Ale to se konec konců týká každého mikrofonu.Vysoká a poměrně řídká krycí mřížka obklopuje elektroakustický měnič, takže je možné jej dobře vidět. Základem je samozřejmě tenký pásek (1,8 mikronu) kmitající v silném magnetickém poli. Tento element je pružně uchycen. Na první pohled je patrné, že uchycení má potenciál účinně tlumit parazitní kmitání měniče způsobené mechanickými otřesy. To se také v praxi potvrdilo. Na samém horním okraji matně černého mikrofonu vystupuje stříbrná hlava šroubu vroubkovaná pro ruční otáčení. Tento šroub je velmi užitečný, protože po utažení fixuje měnič v pevném uchycení. Je to výhodné zejména při transportu a ukládání mikrofonu, protože v tomto případě již neplatí nepohodlná zásada přenášet a ukládat páskový mikrofon ve sviské poloze. Správně fixovaný měnič se neprověsí.

Držák mikrofonu je jednoduchý, ale přesto velmi robustní. Mikrofon se do držáku upevňuje pomocí závitu, a tak je upevnění opravdu pevné. Je to lepší řešení než odpružené držáky, kde je mikrofon upevněn jen pomocí tření. V případě RODE NTR je odpružení svěřeno pouze závěsu elektroakustického měniče, ale jak jsem již uvedl, je to odpružení dokonalé. V souvislosti s upevňováním mikrofonu na stativ je třeba upozornit na větší hmotnost mikrofonu a dbát na to, aby pohyblivé a kloubové prvky stativu byly vždy řádně dotaženy a mikrofon nemohl vlastní vahou změnit neočekávaně polohu. Některé stativy podezřelé provenience, které není možné pevně utáhnout, jsou pro RODE NTR nevhodné.

S nostalgií vzpomínám na stařičké stativy s kloubem jištěným ozubnicí...

Dvojice páskových mikrofonů RODE NTR na stojanovém adaptéru Stereobar

Zkušenosti ze studia

Jako obvykle bude tato část recenze založena na praktickém testování. Ukazuje se totiž, že jakékoli laboratorní zkoumání mikrofonů se pro praktické účely poněkud míjí účinkem, protože sebelépe vybavená laboratoř ani sebeobjektivnější metodika nepostihnou to, co je pro použití mikrofonu nejdůležitější - kontakt s hudebním nástrojem nebo lidským hlasem. Je totiž mnohem důležitější než přenosové charakteristiky, jak mikrofon v praxi reaguje na zvukové podněty a má-li ještě kromě schopnosti přeměny akustického tlaku na elektrický signál něco, co se změřit nedá - jakousi charakteristickou příchuť, možno říci i charisma.

I já jsem před lety toužil po absolutně objektivním mikrofonu, ale takový objektivní mikrofon se většinou nestává nástrojem nástrojem tvůrčí práce. Mikrofony RODE NTR ve stereofonní dvojici jsem testoval v několika typických situacích a zásadně jsem tyto mikrofony s ničím neporovnával. Rozhodující byl barevně zvukový dojem, i když i ten byl nevyhnutelně konfrontován s poslechovou zkušeností danou léty praxe.

RODE NTR RODE NTR - detail RODE NTR RODE NTR RODE NTR RODE NTR RODE NTR RODE NTR
Již u klavíru se potvrdilo, že RODE NTR dokáže nabídnout všechny vlastnosti vyplývající z fyzikální podstaty páskového mikrofonu. Hodně napoví již záznam kmitočtového průběhu mikrofonu. Zvuk koncertního křídla byl podle očekávání velmi měkký s pevnými a určitě lokalizovanými basy. Zvuk, který by bylo možno přirovnat ke zvukovému pojetí LP Romantický klavír Jiřího Maláska (kdoví, jak to tenkrát točili...). Konstrukce páskového mikrofonu přinesla podle očekávání problémy s brilancí diskantu. Při nastavování mikrofonního systému bylo tedy nutno pečlivě mířit na diskantové struny, aby se podařilo zachytit maximum energie přnášející brilanci klavírního zvuku. Potvrdilo se také, a to i v ostatních testovaných situacích, že uživatel páskového mikrofonu musí přesně vědět, proč v dané situaci páskový mikrofon používá. Pak se totiž i konstrukční nevýhody mohou stát tvůrčími výhodami. O tom, co přináší osmičková charakteristika, se ještě zmíním.

Zkráceno. Plná verze http://www.audiozone.cz/recenze/rode-ntr-t22992.html


Odkaz na stránky výrobce RODE.


Zobrazit všechny nabízené produkty výrobce RODENěco o výrobci:
Australská značka špičkových mikrofonů pro studio i podium, které získávají mnohá ocenění. Výborný poměr cena a výkon. V poslední době se zabývá také výrobou mikrofonů pro videokamery. Firma vznikla v roce 1967 poté co se zakladetelé Henry a Astrid Freedman přestěhovali ze Švédska do Austrálie a založili firmu Freedman Elektronics. Na tomto kontinentě se stali doslova pionýry v oblasti elektroniky v široké oblasti audio produktů včetně reproduktorů a mikrofonů. Vývoj mikrofonů dal v roce 1990 vzniknout samostatné nové firmě RODE microphones.

Zboží si můžete zdarma převzít na naši prodejně Ostrava-PorubaMožnosti zaslání balíku v celkové ceně do 3000 Kč (vyšší cena = poštovné zdarma) po České republice dopravcem:

  • Balík na adresu PPL dopravné je 80 Kč a případně dobírky doběrečné 20 Kč

  • Balík na adresu Česká pošta dopravné je 80 Kč a případně dobírky doběrečné 30 Kč

  • osobní odběr HeurékaPoint (Uloženka.cz) dopravné je 55 Kč a případně dobírky doběrečné 14 Kč

  • osobní odběr Zásilkovna (Zasílkovna.cz) dopravné je 49 Kč a případně dobírky doběrečné 16 Kč


Možnosti zaslání balíku v celkové ceně do 10000 Kč (vyšší cena = poštovné zdarma) na Slovensko dopravcem:


Zboží můžete zaplatit :