Infolinka ZDARMA: 800 888 448

po–pá (pracovní dny) 9–18 hod.

Zbývá 3 000 Kč do dopravy ZDARMA
0 Košík
   

Poradna
Jak vybrat kytarové kombo?

Abychom Vám co nejvíce usnadnili výběr správného kytarového komba, připravili jsme jednoduchý návod,

Jak vybrat kytarové kombo:

Prvotním účelem kytarového komba je zesílení zvuku vaší elektrické nebo elektroakustické kytary na požadovanou úroveň. V 50. letech s nástupem rock'n'rollu se začaly rozšiřovat lampové zesilovače propojeného s reproboxem. Požadavky na výkony a mobilitu aparátů se postupem času stále zvyšovaly, tak vznikla koncem 60. let kytarová komba, která jsou vlastně zesilovač s reproduktorem dohromady. Komba v zásadě dělíme na lampová, tranzistorová a hybridní . Při výběru správného komba je důležité zvažovat účel použití (domácí cvičení, malá podia nebo velké stage), požadavky na zvuk (jakému hudebnímu žánru se budete věnovat) a také výkon. Zvuk komba ovlivňuje i reproduktorové osazení.

1) Lampová komba

Touto technologií se kytarové aparáty zrodily. Lampa je hovorový výraz pro elektronku. Elektronky jsou součástky, které mají omezenou životnost a jsou náchylné na teplotu, vlhkost, vibrace a jiná poškození. Zvuk lampových komb je určován právě elektronkami. Lampová komba jsou ceněna především díky charakteru zvuku a dynamice, na druhou stranu jsou poměrně drahá a náročnější na údržbu.

2) Tranzistorová komba

Tranzistorová komba neboli "tranďáky" jsou vhodná na domácí hraní nebo na menší pódia. Jsou lehčí, spolehlivější, méně náchylná na poškození a nepotřebují žádnou speciální údržbu. Zvukově jsou tato komba čistší a nezkreslují tak, jako lampová. Dobře si také rozumějí s kytarovými efekty. Jsou vhodná zejména pro začínající kytaristy, kteří nemají pevně vyhraněný styl. Zkušenější kytaristé tranzistory tolik necení pro nedostatek dynamiky a slévání tónů. Na domácí cvičení postačí kombo menších rozměrů s výkonem 10-30 W. Některá komba mají i sluchátkový výstup a vstup na CD přehrávač. Na hraní s kapelou ve zkušebně nebo na menší podia je ideální 50-60 W kombo.

3) Hybridní komba

Hybridní komba nebo také pololampová komba kombinují to nejlepší z tranzistorových a lampových komb. Obsahují elektronku v předzesilovači, což poskytuje větší dynamiku zvuku, a tranzistory v koncovém stupni pro větší hlasitost.

4) Komba pro elektroakustickou kytaru

Elektromagnetický snímač nebo piezosnímač v elektroakustických kytarách přenáší zvuk do komba. Na výsledném zvuku se podílí celý řetězec - kytara, snímače, elektronika i kombo. Komba pro elektroakustickou kytaru bývají standardně vybavená i vstupem na mikrofon, takže jsou ideální volbou pro písničkáře.

Poslechněte si rozdíl mezi lampovým kombem (tube amp-Mesa Boogie Blue Angel), softwarem (S-Gear 2) a tranzistorovým kombem (solid amp-Fender Deluxe 90) v konkrétních skladbách:

Prodejna Ostrava-Poruba zavřena
Dnes: 9:00-18:00
Skrýt